athletic woman in pink sport bra


Jedną z typowych cech nowoczesności jest tzw. kult ciała. Jednak ze względu na wzrastające tempo życia, coraz więcej ludzi szuka sposobu na osiągnięcie idealnej sylwetki bez większego wysiłku. W Internecie i prasie kolorowej możemy znaleźć coraz więcej porad, jak schudnąć  szybko i bez zbytnich wyrzeczeń. Czy takie cudowne diety są jednak skuteczne?

Dieta Atkinsa

Jej głównym założeniem jest zwiększenie spożycia tłuszczów oraz ograniczenie węglowodanów. Według dr Atkinsa, dostarczając organizmowi większe ilości tłuszczu mobilizujemy go do spalania zmagazynowanych zasobów. Twórca diety obiecuje, że stosując określony plan żywieniowy możemy schudnąć do dwóch kilogramów tygodniowo. Dieta wiąże się jednak z szeregiem skutków ubocznych. Przede wszystkim odżywiając się według jej zaleceń dostarczamy organizmowi zbyt małe ilości witamin, soli mineralnych, wód organicznych oraz błonnika pokarmowego. Stosując się do planu żywieniowego dr Atkinsa narażamy się również na otłuszczenie narządów wewnętrznych oraz zakwaszenie organizmu.

bowl with yogurt, apricot and nuts

Dieta Kopenhaska

Dieta ta polega na stosowaniu bardzo restrykcyjnego jadłospisu przez określony czas-13 dni. Należy spożywać trzy posiłki w ciągu dnia. Głównymi produktami, na których opiera się powyższy program żywieniowy są: chude mięso, jaja, warzywa i niewielkie ilości owoców. Dieta nie posiada żadnych urozmaiceń. Stosowanie powyższego sposobu odżywiania grozi szybkim efektem jo-jo, wyjałowieniem organizmu ze składników odżywczych oraz spowolnieniem metabolizmu.

Dieta Kapuściana

Dieta ta znajduje wielu zwolenników ze względu na fakt, iż jest tania i prosta w stosowaniu https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15795346. Jadłospis osoby stosującej ten program odchudzający opiera się przede wszystkim na kapuście, która jest niskokaloryczna, bogata w witaminę C, a także skuteczna w regulacji pracy jelit. Metoda ta jest polecana wyłącznie osobom, które chcą zrzucić zaledwie kilka kilogramów, ponieważ na dłuższą metę stosowanie diety może doprowadzić do zaburzeń pracy układu krążenia i pracy serca, a także zaburzenia pracy wątroby i wyjałowienia organizmu ze składników odżywczych.

Wizja szybkiej utraty wagi, w krótkim okresie czasu jest bardzo kusząca. Biorąc jednak pod uwagę, jak wielkie spustoszenie w organizmie może spowodować stosowanie restrykcyjnych diet należy zastanowić się, czy nie rozsądniejszym sposobem na odchudzenia jest wprowadzenie zdrowszych nawyków żywieniowych oraz zwiększenie aktywności fizycznej.

Rate this post