athletic woman with muscles


Znanych jest wiele diet, dzięki którym można można schudnąć o kilka kilogramów, ostatnio jedną z popularniejszych jest dieta Dukana. Popularność diety dr Dukana jest po części efektem słusznego sposobu myślenia, iż nie warto zmuszać nikogo do nieustannego głodzenia się w imię zdrowia. Lepsze efekty uzyska się modyfikując sposób odżywiania się na zdrowszy i lepszy.

Zasady diety Dukana

Podstawowym założeniem diety Dukana jest spożycie większych ilości białka a minimalnej ilości tłuszczy i węglowodanów, stąd tożsame nazwy: dieta proteinowa, dieta białkowa. Główną zasadą diety Dukana jest picie dużej ilości wody, a ponadto zawieranie w przygotowywanych posiłkach tylko określonych produktów. Produkty te możemy jeść w każdych ilościach, o każdej porze i dowolnie je łączyć. Musimy tylko bardzo rygorystycznie trzymać się polecanych składników, ażeby osiągnąć pożądane efekty.

Dieta Dukana składa się z czterech etapów.

Etap początkowy diety Dukana

Etap początkowy bardzo często określany jako atak na organizm. Jest w tym duża doza prawdy. Etap początkowy bowiem na celu przyśpieszenie metabolizmu, a zatem przemianę sporą. Etap ten polega na spożywaniu dużych ilości produktów wysokobiałkowych. Osoba, która się odchudza nie będzie z pewnością narzekać na ograniczenia dotyczące używek. Można pić kawę, herbatę, można również stosować którekolwiek, wręcz bardzo ostre przyprawy. W etapie pierwszym chodzi o osiągnięcie zauważalnej utraty wagi. Rzecz jasna w czasie trwania tej fazy, czyli w ciągu dziesięciu dni nie można schudnąć nie wiadomo jak dużo, niemniej jednak kilka kilogramów jest możliwe.

Etap drugi diety Dukana

Etap drugi to czas diety, który z powodzeniem możne trwać bardzo kilka miesięcy. Etap ten nazywany jest naprzemiennym. Podaje się w nim naprzemiennie – przez pięć dni produkty wysokobiałkowe i przez kolejne pięć dni składniki z dodatkiem warzyw. Można również w tym etapie spożywać mięso. Zabronione jest tutaj oczywiście mięso smażone – dozwolone jest lub gotowane lub surowe. Etap ten ten można zakończyć z chwilą osiągnięcia zaplanowanej wcześniej wagi.

Etap trzeci diety Dukana

Kiedy w wyniku stosowania zaleceń diety, osiągniemy planowaną wagę można przejść do trzeciego etapu diety. Długość tego etapu jest ściśle zależna od etapu drugiego. Każdy stracony w tamtym etapie kilogram, to dziesięć dni etapu trzeciego. Jeżeli już w drugim etapie ubyło nam 3 kilogramy, długość trzeciego etapu wynosić będzie 3×10 = 30dni. W tym etapie można jeść te same produkty z etapu drugiego, można jednak do diety dodać chleb pełnoziarnisty, mięso i owoce. W tym etapie trzeba także pamiętać o tym, że raz w tygodniu, w celu przyśpieszenia metabolizm trzeba jeść jedynie składniki wysokobiałkowe.

Etap czwarty diety Dukana

Czwarty etap to etap stabilizowania wagi. W tym etapie powinno się co rano spożywać duże ilości nabiału a raz w tygodniu zwiększyć dawki nabiału do ilości ogromnych. Trzeba jednak pamiętać o ograniczeniach – należy mniej jeść – na przykład słodyczy.

Dieta Dukana jakich efektów można się spodziewać?

Zanim jednak zdecydujemy się stosować dietę Dukana rozważamy o ile kilogramów można dzięki tej diecie schudnąć. Prawie każdy stawia sobie inne cele, jednym wystarczy zrzucić parę kilogramów, a inni potrzebują schudnąć dosłownie kilkadziesiąt kilo. Dieta dr Dukana może być rozwiązaniem praktycznie dla wszystkich ponieważ pozwala zrzucić dowolną ilość kilogramów. Wszystko zależy od długości jej stosowania , a dodatkowo od naszej determinacji. Jest oczywiste, że więcej schudną osoby uprawiające sporty i aktywnie spędzające czas. Uważa się, że dieta Dukana ma właściwości redukujące pomarańczową skórkę. W czasie jej trwania spożywa się ogromną ilość wody, co pozwala na wypłukanie z organizmu toksyn.Jednakże powinno się pamiętać że kto zaczął dietę doktora Dukana to musi ją stosować do końca życia, ponieważ konsekwencje nieprzestrzegania zasad objawiają się bardzo szybko w postaci szybkiego tycia.

Dieta Dukana przeciwwskazania do stosowania

Nie ma naukowego potwierdzenia że ta dieta nie jest szkodliwa dla organizmu.

Wiele słyszy się o przypadkach zachorowań na niewydolność nerek, wątroby czy zaburzeń żołądka. Wszystko zależy od naszego organizmu i rozsądku. Nie powinno się lekceważyć żadnych oznak chorobowych ponieważ może to prowadzić do poważnych następstw zdrowotnych. Przy stosowaniu diety Dukana jak przy każdej diecie odchudzającej najważniejszą zasadą powinien być zdrowy rozsądek.

Rate this post