kasztany właściwości zdrowotne


Jesień zbliża się coraz większymi krokami. Las zapełnia się grzybami, niedługo na trawnikach będzie można znaleźć już pozbawione łupin kasztany. Wszystko razem nieubłaganie przypomina o końcu lata. Mamy ostatnie chwile, żeby nazbierać letnich ziół i nielicznych już owoców. Pęki dziurawca, mięty i melisy powoli zostaną zastąpione wianuszkami grzybów  i koszykami kasztanów. Już jako dziecko zbierałem kasztany – co prawda po to, żeby zrobić z nich ludziki, zwierzęta i inne dzieła sztuki alternatywnej, ale i w tym roku zamierzam ich trochę nazbierać. Tyle, że w innym celu. Dlatego też specjalnie dla Was, tuż przed rozpoczęciem sezonu przygotowałem małe podsumowanie o tym fascynującym surowcu!

Co zawierają kasztany?

Znajdziemy w nich ciekawą kombinację – saponozydy triterpenowe, głównie escyna (występująca w trzech formach), flawonoidy – pochodne kwercetyny i kemferolu, niewielka ilość kumaryn takich jak eskulina, fraksyna i skopoletyna (chociaż znacznie więcej znajdziemy ich w korze) oraz garbniki katechinowe, obecne głównie w łupinie nasiennej.

Jak działają kasztany?

Na nasze naczynia krwionośne:

Wyciągi z nasion kasztanowca działają przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo oraz przeciwagregacyjnie. Do tego hamują rozpad kwasu hialuronowego, zwiększają elastyczność naczyń krwionośnych, zmniejszają ich przepuszczalność i usprawniają krążenie limfatyczno-żylne.
Taki zestaw aktywności biologicznych pozwala wykorzystywać je w leczeniu różnego rodzaju żylaków (również hemoroidów), obrzęków, i owrzodzeń pochodzenia naczyniowego.   Możemy stosować je wewnętrznie oraz zewnętrznie wszędzie tam, gdzie musimy wspomóc swoje naczynia krwionośne.

Wybierając preparaty doustne starajmy się dobierać te standaryzowane na escynę – jest to główny związek aktywny, w przypadku preparatów z kasztanowca. Są również preparaty zawierające samą escynę, ale jeśli chodzi o zioła wolę wyciągi z nich od czystych substancji – wtedy możemy liczyć na działanie synergistyczne ich składników.

Pomagają chronić naszą wątrobę:

Jak się okazuje – β-escyna jest w stanie ochronić wątroby szczurów przed uszkodzeniami wywołanymi tetrachlorometanem a w dodatku wykazywała zbliżoną skuteczność do sylimaryny (w ponad dziesięciokrotnie mniejszej niż sylimaryna dawce). Wiem co powiecie – szczur to nie człowiek i to co działa na niego nie musi na nas. W stu procentach się zgadzam, ale niestety taka jest kolejność badań – komórki -> zwierzęta -> ludzie. Kolejnym powodem, dla którego sugeruję się również badaniami na zwierzętach jest fakt, że badań na ludziach możemy się nie doczekać. W grę wchodzą koszty tak duże, że większość uczelni, nawet zachodnich zwyczajnie na to nie stać. Ale jeśli ktoś z Was ma zbędne kilkanaście milionów złotych dajcie znać – mam parę pomysłów na badania 😛

Nadają się jako składnik pasty do zębów:

Jak wykazano w badaniach na psach, wyciągi z kasztanowca mogą być przydatnym surowcem w leczeniu oraz zapobieganiu paradontozie. Badane wyciągi hamowały aktywność enzymów rozkładających białka, będących jednym z czynników powstawania stanu zapalnego.

Czy kasztany są bezpieczne?

Przeglądając sporo różnych podręczników i publikacji, możemy śmiało stwierdzić, że kasztany należą do bezpiecznych i skutecznych surowców zielarskich. Nieliczne przypadki działań niepożądanych były spowodowane alergią, albo były to standardowe reakcje pokarmowe – biegunki, mdłości, czy wymioty. Pamiętajmy jednak, że w pewnym stopniu zmniejszają krzepliwość krwi – dlatego bądźmy szczególnie ostrożni, jeśli przyjmujemy jakieś leki przeciwzakrzepowe (popularnie mówi się na rozrzedzenie krwi) albo mamy naturalnie słabą krzepliwość.

Źródła:

  • Dudek-Makuch M, Studzińska-Sroka E. Horse chestnut – efficacy and safety in chronic venous insufficiency: An overview. Braz J Pharamacogn [Internet]. 2015;25(5):533-41;
  • Kim SE, Kim TH, Park SA, Kim WT, Park YW, Ahn JS, Jeong M, Kim M-, Seo K. Efficacy of horse chestnut leaf extract ALH-L1005 as a matrix metalloproteinase inhibitor in ligature-induced periodontitis in canine model. J Vet Sci [Internet]. 2017;18(2):245-51;
  • Singh H, Sidhu S, Chopra K, Khan MU. The novel role of β-aescin in attenuating CCl4-induced hepatotoxicity in rats. Pharm Biol [Internet]. 2017;55(1):749-57.

Rate this post