stethoscope with heart on a white background


Szacuje się, że na nadciśnienie tętnicze choruje ok. 8,5 miliona Polaków. W wyniku tego schorzenia oraz związanych z nim powikłań co roku umiera ponad 170 tysięcy osób. Nadciśnienie tętnicze jest chorobą układu krążenia i – jak sama nazwa wskazuje – charakteryzuje się podwyższonym (stale lub okresowo) ciśnieniem tętniczym krwi. Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego (PTNT) od 2003 roku klasyfikuje nadciśnienie tętnicze według wytycznych European Society of Hypertension (ESH – Europejskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego) i European Society of Cardiology (ESC – Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne). Jako nadciśnienie tętnicze klasyfikuje się przekroczenie następujących wartości: 140 dla ciśnienia skurczowego lub 90 dla ciśnienia rozkurczowego.

Nadciśnienie tętnicze – przyczyny

Przyczyny nadciśnienia tętniczego dzieli się na pierwotne i wtórne, z czego 90% przypadków tej choroby wynika z przyczyn pierwotnych. Oznacza to, że u podstaw nadciśnienia tętniczego w zdecydowanej większości przypadków leżą czynniki genetyczne lub środowiskowe. Tylko 10% to przyczyny wtórne, czyli związane z różnego rodzaju chorobami lub nieodpowiednim stylem życia. Jako przyczyny wtórne nadciśnienia tętniczego wymienia się m.in.:

 • choroby nerek,
 • miażdżycę,
 • choroby gruczołów dokrewnych,
 • choroby mózgu,
 • a także stres, otyłość czy palenie papierosów.

Nadciśnienie tętnicze – objawy

Nadciśnienie tętnicze często nazywane jest „cichym zabójcą”, ponieważ nierzadko naprawdę trudno jest zauważyć jego objawy pl.wikipedia.org. Część osób, które cierpią na to schorzenie, nawet nie zdaje sobie z tego sprawy. Zdarzające się – choć jednak rzadko – objawy towarzyszące nadciśnieniu tętniczemu, to m.in.:

 • bóle głowy, czasem uczucie zmęczenia,
 • palpitacje serca,
 • krwawienie z nosa,
 • wzmożona senność i towarzyszący jej brak koncentracji,
 • drętwienie i/lub mrowienie w końcówkach ciała.

Wyżej wymienione objawy są jednak rzadkie, a niekiedy nie muszą być wcale związane z nadciśnieniem tętniczym. Dlatego tak ważne jest, aby odpowiednio się badać, zanim nadciśnienie tętnicze poważnie zagrozi organizmowi.

blood pressure monitor with pills

Nadciśnienie tętnicze – skutki

Ignorowane nadciśnienie tętnicze może mieć bardzo niebezpieczne skutki dla organizmu. Zatem oprócz reguralnej kontroli, należy pamiętać o jak najszybszej reakcji w przypadku wykrycia niepokojących sygnałów. Nadciśnienie tętnicze prowadzi do uszkodzenia narządów wewnętrznych – przede wszystkim oczywiście serca (przerost lewej komory), ale także nerek (niewydolność) czy mózgu. Nadciśnienie tętnicze może być przyczyną m.in. zawału serca, hipertrofii mięśnia sercowego, niewydolności serca, pęknięcia naczyń, zatorów.

Nadciśnienie tętnicze – leczenie

Na rynku naturalnych suplementów diety dostępnych jest wiele preparatów mających zbawienny wpływ na nadciśnienie tętnicze pl.wikipedia.org. Warto zacząć je stosować, gdy tylko nadciśnienie tętnicze zostanie zdiagnozowane. Poniżej niektóre z polecanych preparatów:

 • AjiPure L-Arginina

To endogenny aminokwas, który dzięki stymulowaniu wytwarzania tlenku azotu w komórkach śródbłonka pozytywnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy. Preparat zdecydowanie poprawia krążenie krwi, więc na pewno znajdzie zastosowanie w profilaktyce i wspomaganiu leczenia nadciśnienia tętniczego.

 • Aminokwasy AjiPure Cardio

Jak sama nazwa podpowiada – preparat ten, będący bogatym zestawem aminokwasów, ma zbawienny wpływ na działanie układu sercowo-naczyniowego. Oprócz regulowania ciśnienia krwi, środek ten wzmacnia naczynia krwionośne oraz kontroluje poziom cukru we krwi.

 • Owoce Głogu

To preparat skoncentrowany na wspomaganiu serca oraz całego układu krwionośnego. Oprócz wsparcia w profilaktyce nadciśnienia tętniczego, będzie pomocny również w przypadku miażdżycy, dusznicy bolesnej i chorób serca wieku starszego.

 • Owoce Głogu – ekstrakt

Preparat w postaci ekstraktu różni się tym, że jest produktem standaryzowanym, co oznacza, że jego działanie terapeutyczne zostało dokładnie udokumentowane.

 • Reishi

To preparat zawierający wyciąg z grzybka Reishi – nazywanego również „grzybkiem długowieczności”. Oprócz zdolności obniżania ciśnienia tętniczego, redukuje również stężenie trójglicerydów, cholesterolu oraz cukru we krwi. Wspomaga walkę ze schorzeniami serca i całego układu krążenia.

 • Reishi – ekstrakt

Tak jak w przypadku Owoców Głogu – ekstrakt z grzybka Reishi jest produktem standaryzowanym i ma potwierdzone działanie terapeutyczne.

 • Olej z Orzechów Cedrowych

Preparat ten jest bardzo bogatym zestawem składników odżywczych, witamin oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych omega 3, 6 i 9. Ma więc z pewnością korzystny wpływ na nadciśnienie tętnicze, ale także przyczynia się do obniżenia poziomu cholesterolu, poprawia wygląd skóry i wspomaga funkcjonowanie układu pokarmowego.

 • Olej Czosnkowy

Jeden z lepszych preparatów na nadciśnienie tętnicze – specjalizuje się w regulowaniu pracy układu krążenia. Zapobiega zbytniej agregacji płytek krwi, kontroluje poziom lipidów i lipoprotein, zwiększa aktywność antyoksydacyjną oraz polepsza działanie systemu immunologicznego.

 • Owoc Granatu – ekstrakt

Preparat polecany we wspieraniu pracy serca i układu krążenia. Zawiera liczne substancje odżywcze (m.in. niacynę, błonnik pokarmowy, potas, białko i in.). Pozytywnie wpływa na nadciśnienie tętnicze oraz przyczynia się do poprawy przepływu krwi w mięśniu sercowym. Produkt standaryzowany do 70% kwasu elagowego.

Rate this post